Odpowiedź na pytanie “Jak zacząć biegać?” wcale nie jest taka łatwa, jak by się mogło wydawać. Jak się przygotować do biegania? Na co zwrócić uwagę przed i po bieganiu? Dlaczego właśnie bieganie warto wybrać? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Po pierwsze brawa dla Ciebie za samą myśl o bieganiu. To znaczy, że coś się dzieje, coś Cię do tego skłania, pojawiła się jakaś motywacja do biegania. I tak naprawdę każda jest dobra, by zacząć się ruszać. Nie wszystko jednak od razu. Nie od razu każdy dystans i szybkie tempo. Wiele zależy od Twojego dotychczasowego trybu życia, ogólnej kondycji, stanu zdrowia. Dlatego jeśli zacząć biegać, to z głową!
W jaki sposób zacząć biegać?
Mądrze. Do biegania przygotuj się mentalnie i praktycznie. Zrób krótką rozgrzewkę, jak w szkole – chyba jeszcze coś pamiętasz? Ważne jest również nawodnienie i rozciąganie po wysiłku. Na początku bieganie wcale nie musi oznaczać biegu w rozumieniu przebiegnięcia całej, nawet krótkiej, niewymagającej trasy. Choć dla wielu może to być w zasięgu i okazać się możliwe, to zaleca się spokojne wydłużanie dystansu i zwiększanie tempa biegu.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie ruchowej przygody od marszobiegów. Zaczynasz od biegu i sama decydujesz, kiedy przejść do marszu. Np. 3 minuty biegniesz, 1 minutę odpoczywasz, idąc jednak wciąż żwawo i znów przechodzisz do biegu. Najlepiej stopniowo wydłużać odcinki biegowe, a skracać marszowe tak, aby w końcu móc przetruchtać cały dystans, np. 5 km. Dobrze robić sobie takie ćwiczenia na stałej trasie, żeby mieć świadomość przemierzanej odległości i cieszyć się z postępów. W różnych miastach Polski organizowane są bezpłatne marszobiegi dla poczatkujących, np. grupy Mamy-Biegamy. Sprawdź, może znajdziesz tam swoją lokalizację, w grupie zawsze jest raźniej i przyjemniej!
Wracając do głównego tematu, w miarę jak opanujesz umiejętność biegu ciągłego, możesz próbować zwiększać tempo biegu, na początek nie całego, ale np. przyspieszać ostatnie 100-200m albo robić interwały 100-, 200- czy 300-metrowe co jakiś czas, po czym wracać do spokojnej przebieżki. Potem trening możesz sobie coraz bardziej urozmaicać ćwiczeniami, które będą budować wytrzymałość, siłę biegową i wreszcie tempo. Pamiętaj, wstając z kanapy, nie zaczynasz od myślenia o maratonie, ale w perspektywie czasowej nawet maraton może być Twoim celem! Z drugiej strony nie musisz myśleć o konkretnym dystansie czy zawodach, możesz po prostu lubić biegać przed siebie. Każdy powinien znaleźć swoją drogę, by odczuwać radość z biegania.
Jak często biegać?
Bieganie, jak każdy sport, wymaga systematyczności. Ale nic na siłę. Każdy powinien znaleźć swój złoty środek i najpierw odpowiedzieć na pytania, po co mu to bieganie, jaki ma cel, jakie ambicje. Nie biegaj codziennie. Ważne zdanie, do zapamiętania – REGENERACJA JEST CZĘŚCIĄ TRENINGU. Nawet, kiedy już wskoczysz na wyższy poziom, przerwy w bieganiu są bardzo ważne. Takie dni niebiegowe wykorzystaj na rozciąganie, czy wzmacnianie swojego ciała, aby uniknąć kontuzji.
Bieganie poza regularnością, wymaga cierpliwości. Warto spróbować od wyjścia raz w tygodniu, a potem – jeśli będziesz czuć się na siłach – dodać sobie drugą aktywność w odstępie kilkudniowym. Kiedy porzucisz status biegacza poczatkującego treningi staną się częstsze i bardziej intensywne. Niezależnie jednak od progresu, szybko możesz poczuć, że nie możesz się doczekać kolejnego biegu.
Jak się ubrać do biegania?
Na początek do biegania wystarczą wygodne sportowe buty i ciuchy. Jak przekonasz się, że chcesz kontynuować swoją biegową przygodę to wiedz, że buty są najważniejsze. Na początku postaw na obuwie z amortyzacją. Sprawdzi się przy bieganiu po utwardzonych ścieżkach i będzie chronić Twoje stawy kolanowe, skokowe i mięśnie oraz ścięgna. Warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnych butów dla każdego. Buty do biegania dobieramy pod względem budowy i anatomii stopy. Jeśli chodzi o odzież do biegania, to sprawdzi się ta ogólnie sportowa, ale nie bawełniana, która podczas wysiłku szybko wilgotnieje i naraża ciało na podrażnienia. Dlatego, jeśli stwierdzisz, że bieganie jest dla Ciebie, sięgnij po techniczną odzież sportową. Warto wtedy zwrócić uwagę na komfort takiej odzieży. Nie wszystko jest dla wszystkich, a jeśli mówimy o kobietach to mają one swoje oczekiwania i potrzeby, nawet gdy dopiero rozpoczynają swoją biegową przygodę. Doskonałym rozwiązaniem dla takich kobiet – poczatkujących biegaczek, ale nie tylko, będzie marka Loco Sport, stworzona z myślą o kobietach przez kobiety.
Pamiętaj też, żeby do biegania ubrać się odpowiednio do warunków za zewnątrz. Co to znaczy? Interesuje Cię temperatura odczuwalna, ruszaj więc ubrana tak, jak by na dworze było 10 stopni więcej. Może być Ci zimno na początku treningu, ale zobaczysz, że szybko się rozgrzejesz. Jeśli obawiasz się, że zmarzniesz – weź cienką warstwę, którą będziesz mogła na siebie założyć albo z siebie łatwo i szybko zdjąć. Na początku trochę poeksperymentuj z ubiorem na trasie blisko domu, żeby wiedzieć jak reagujesz. W chłodne dni, niezależnie od tego, co będziesz mieć na sobie, komfort zapewnią Ci rękawiczki i czapka albo opaska i komin. Latem zadbaj o to, żeby nie było Ci za gorąco. Przy wyższych temperaturach zdecydowanie wybierz krótki rękawek, lub od razu zakładaj koszulkę na ramiączkach, tzw. top i krótkie legginsy.
A tak w ogóle, dlaczego bieganie?
Bieganie to najprostsza forma aktywności dla każdego, jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych. Nie wymaga bardzo specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że masz ze sobą buty i ubranie sportowe, możesz biegać wszędzie – na wyjeździe służbowym, na wakacjach. Bieganie stało się bardzo popularne, na pewno masz wśród znajomych, sąsiadów, kogoś, kto to robi. Wspólna pasja powoduje, że pojawia się więcej tematów do rozmów, pretekstów do spotkań, a nawet zawierania nowych znajomości. Nie wspominając o endorfinach, które pojawiają się zawsze po wysiłku, niezależnie od tego, jak długo czy szybko biegasz. Poza tym bieganie nie wymaga rezerwacji miejsca na trening, ani czasu. Robisz to wtedy, kiedy masz ochotę, to Ty wybierasz trasę w plenerze i tu kolejna korzyść – przebywanie na świeżym powietrzu. No chyba, że świadomie decydujesz się na bieżnię, to przy okazji wzmocnisz organizm dodatkowymi ćwiczeniami. Żeby biegać nie potrzebujesz towarzystwa, choć niektórzy od tego uzależniają swoją aktywność. W praktyce jest też tak, że bardziej wymagające treningi biegowe wykonuje się lepiej w grupie, ale to już kolejny etap zaawansowania.
Jak znaleźć motywację do biegania?
Największą motywacją często są inni ludzie. Czy nie masz czasami tak, że widząc kogoś uprawiającego sport, nagle też nabierasz ochoty? Na innych działają publiczne deklaracje. Głośne określenie swojego celu pozwala łatwiej przejść poszczególne etapy. Ze strony Loco Sport możesz również liczyć na wsparcie. Jako Loco Babki mamy swoją grupę na Facebooku JESTEM LOCO! gdzie znajdziesz mnóstwo wsparcia, motywacji i inspiracji do działania. Dołącz do nas i sprawdź sama!
Tekst:
Izabela Sałamacha
Zdjęcia:
Katarzyna Kujawska Fotografia – ZOBACZ zdjęcia Kasi
Michał Pietrzak Fotografia – ZOBACZ zdjęcia Michała