Bieganie i nordic walking są jednymi z najpopularniejszych sportów wśród miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularna aktywnością fizyczną, zadają sobie to właśnie pytanie: bieganie czy chodzenie z kijkami? Od czego w ogóle zacząć? Postaramy się podpowiedzieć!

Bieganie i nordic walking – zalety

Obie aktywności niosą ze sobą wiele korzyści. Angażują do pracy większość naszych mięśni – zarówno w dolnych, jak i górnych partiach ciała. Pomagają nam utrzymać kondycję i zdrowie, wzmocnić mięśnie i zadbać o sylwetkę. Dostarczają energię i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Zmniejszają ponadto ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy też nadciśnienie.

Bieganie i nordic walking – efektywność

W kontekście spalania kalorii i zrzucania zbędnych kilogramów, bieganie jest bardziej efektywne niż nordic walking. Nordic walkig jest natomiast bardziej efektywny od zwykłego chodzenia. Marsz z kijkami, przy stosowaniu prawidłowej techniki, angażuje około 90% wszystkich mięśni naszego ciała, w tym nóg, pośladków, pleców, ramion i rąk. Pomaga też łagodzić napięcia mięśniowe, na przykład w okolicy barków. Zwiększa aktywność tlenową i spalanie kalorii o około 20%, a do tego zmniejsza obciążenie kręgosłupa i stawów nawet o 5 kg. 60 minut nordic walkingu pomaga nam spalić ok. 300 kcal, natomiast godzina biegania – około 800 kcal. Regularne bieganie wysmukla i rzeźbi głównie nogi i pośladki. Badania pokazują także, że osoby biegające skuteczniej kontrolują swój apetyt niż kijkarze.

Nordic walking czy bieganie?

Choć odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista – wystarczy kierować się własnymi preferencjami – trzeba wziąć pod uwagę i przemyśleć kilka istotnych aspektów. Bieganie niestety nie jest dla wszystkich – przynajmniej nie od razu. Może być ryzykowne dla osób mających problemy ze stawami oraz nadwagę. W tym przypadku zdecydowanie lepszy może się okazać nordic walking, właśnie ze względu na wspomniane wcześniej mniejsze obciążenie stawów i kręgosłupa nawet na nierównym terenie. Bieganie jest niewskazane również w przypadku problemów z sercem.

Jeśli nasza waga lub stawy nie pozwalają nam biegać, mimo że chcemy, możemy potraktować je jako nasz cel na przyszłość. Zacznijmy chodzić z kijkami, skonsultujmy się z lekarzem, dietetykiem, fizjoterapeutą czy trenerem osobistym. Specjaliści dobiorą nam dietę i ćwiczenia wzmacniające, dzięki którym pozbędziemy się zbędnych kilogramów, a nasze stawy będą bezpieczniejsze. Aż nadejdzie odpowiedni moment na bieganie.

Gdyby ktoś zapytał, którą aktywność wybrać ze względu na wiek, odpowiedź brzmi: wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Zarówno wśród biegaczy jak i kijkarzy znajdziemy osoby w różnym wieku – od młodzieży po seniorów. Musimy się jedynie pogodzić z faktem, że wraz z upływem naszych lat regenerujemy się wolniej. A to oznacza, że będziemy potrzebować więcej odpoczynku pomiędzy kolejnymi treningami.

Bieganie i nordic walking – dobór sprzętu

Gdy już decyzja została podjęta, trzeba wybrać sprzęt. W przypadku biegania, sprawa wydaje się dość prosta: obuwie dobrze amortyzujące stopę oraz strój z przewiewnych materiałów (na przykład techniczna koszulka i legginsy). W przypadku nordic walking buty i odzież są również ważne, jednak szczególny nacisk trzeba położyć na zakup odpowiednich kijków, gdyż to właśnie tutaj osoby początkujące najczęściej popełniają błędy. Niestety, niektóre sklepy też potrafią nas zmylić i pod hasłem „nordic walking” sprzedawać kije trekkingowe, które służą do zupełnie innej dyscypliny. Dlatego też należy kupować kije z asystą specjalisty, czyli instruktora, który będzie nas uczył odpowiedniej techniki marszu z kijkami. W tym kontekście nordic walkig może się okazać bardziej kosztowny.

Postaw na ruch – naprawdę warto!

Dzięki regularnym ćwiczeniom cardio możemy utrzymać smukłą sylwetkę, cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Wystarczy tylko wybrać aktywność, która będzie do nas najlepiej dopasowana. A jeśli masz wątpliwości, dziewczyny z grupy JESTEM LOCO! na pewno pomogą Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie aktywność. Wskakuj do naszej grupy! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *