Aktywne zwiedzanie - Wyzwanie zaPITAJAć

Co zwiedzać, dokąd wybrać się na spacer lub rower, gdzie biegać w Toruniu i okolicach?

Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, pierniczków oraz gotyckich budowli. Ten jeden z najważniejszych ośrodków kulturowo-turystycznych w Polsce jest czwartym przystankiem wyzwania LOCO zaPITAJAć! Toruński zespół miejski widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie i spacerowanie w Toruniu – co warto zobaczyć?

Śladami Mikołaja Kopernika i toruńskiego piernika

Toruń nieodłącznie kojarzy nam się z postacią wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika oraz słynnymi toruńskimi piernikami. Jedną z ważnych atrakcji miasta jest Dom Mikołaja Kopernika. To średniowieczna gotycka kamienica, która należała niegdyś do rodziny Koperników i w której prawdopodobnie urodził się nasz astronom. Znajduje się tam obecnie oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego. Zobaczymy w nim pamiątki po rodzinie Koperników, kolekcję wydań „De Revolutionibus” – słynnego dzieła Kopernika oraz liczne przedmioty dokumentujące jego działalność. Natomiast w piwnicy budynku znajduje się stała wystawa zatytułowana „Świat toruńskiego piernika”. Jest to też jedno z kilku miejsc w Toruniu, w którym poznamy oryginalny skład ciasta piernikowego, a nawet możemy spróbować własnych sił w robieniu pierniczków. Nie można zapomnieć także o Centrum Popularyzacji Kosmosu „PLANETARIUM – TORUŃ”. Odbywają się tam interesujące Projekcje opowiadające o wielkości i budowie Wszechświata, najpopularniejszych gwiazdozbiorach na niebie oraz tajemnicach planet i galaktyk.

Zamek krzyżacki i Twierdza Toruń

Początki budowy zamku krzyżackiego w Toruniu sięgają XIII wieku. Głównymi punktami do zwiedzania są zbrojownia, wieża sanitarno-obronna Gdanisko, podziemia, w których zobaczmy większość ekspozycji stałych obrazujących życie braci zakonnych w średniowieczu, a także mennica, gdzie czeka na nas pokaz średniowiecznej produkcji monet.

W średniowieczu Toruń był twierdzą, której mury posiadały 12 bram, ponad 60 baszt i 2 barbakany. Najdłuższy – zachowany do dziś – odcinek dawnych murów miejskich z trzema bramami znajduje się od strony Wisły. Natomiast najpopularniejszą basztą, zachowaną do dziś, jest Krzywa Wieża.

Bieganie i spacery wśród toruńskiej zieleni

Toruń jest uznawany za zielone miasto, gdyż otoczony jest ze wszystkich stron obszarami leśnymi. W samym mieście jest zresztą także dużo parków, skwerów, zieleńców, jak i zieleni przyulicznej i fortecznej. Tereny zieleni stanowią prawie 30% całkowitej powierzchni miasta. Miłośnikom biegania, wędrówek, nordic walking oraz jazdy na rowerze Toruń wraz z okolicami oferuje wiele atrakcyjnych ścieżek i szlaków. Jednym z nich jest polecany szlak „Toruńskie parki i tereny zieleni”.

Będąc w Toruniu, warto wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową na Barbarkę – największy kompleks leśny w Toruniu, korzystając z 9-kilometrowej malowniczej trasy przyrodniczej prowadzącej od Fortu VII. Jest to trasa leśna, ukazująca wiele atrakcji turystycznych. W samej Barbarce znajduje się także odpowiednia infrastruktura rekreacyjna.

Dobrymi miejscami na spacery są również nadwiślańska promenada Bulwar Filadelfijski oraz – znajdująca się na przeciwległym brzegu Wisły – Kępa Bazarowa – wyspa wiślana, będąc rezerwatem leśnym. Można tam rozkoszować się atrakcyjnymi formami zieleni, a także podziwiać majestatyczne widoki toruńskiego średniowiecznego starego miasta.

Na uwagę zasługuje także najbardziej zielona dzielnica Torunia – zabytkowe Bydgoskie Przedmieście ze stylowymi domami z końca XIX i początku XX wieku. Warto odwiedzić zabytkowy Park na Bydgoskim Przedmieściu oraz sąsiadujące z nim malownicze Błonia Nadwiślańskie, gdzie wolno rozpalić ognisko i grill czy też pograć np. w siatkówkę.

Toruń oferuje zwiedzającym także Ogród Zoobotaniczny, parki etnograficzne i skanseny z krytymi strzechą, w których zobaczymy zabytkowe wiatraki, remizy, kuźnie i zagrody wiejskie.

Zapraszamy na wycieczkę do Torunia, na spacer po chwytającym za serce starym mieście, wędrówki, biegi i rowerowe przejażdżki po malowniczych terenach leśnych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! A przy okazji łatwo wchodzą kroki z naszych wyzwań i kilometry z wyzwania zaPITAJAć! 😀 Jak już odwiedzisz Toruń, pochwal się tym faktem w naszej grupie JESTEM LOCO! na FB.