Zwiedzanie, bieganie, spacerowanie w Słupsku, czyli trzeci punkt na mapie zaPITAJAć!

Słupsk, będący trzecim przystaniem LOCO wyzwaniu zaPITAJAć!, położony jest w północnej Polsce nad rzeką Słupią. Dzięki bogatej historii miasta i regionu, licznym zabytkom, atrakcjom kulturalnym, a także malowniczym krajobrazom naturalnym, stanowi atrakcyjny cel turystyczny.

Zwiedzanie i spacerowanie – co warto zobaczyć w Słupsku?

Ratusz miejski

Wizytówką miasta jest neogotycki ratusz, będący siedzibą władz miejskich. Można w nim zobaczyć piękne witraże i monumentalne malowidła przedstawiające sceny z historii miasta. Natomiast udostępniona dla turystów wieża ratuszowa pozwala podziwiać panoramę miasta.

Baszta Czarownic

Baszta powstała w latach 1410-15, podobnie jak przyległe do niej mury miejskie. W XVII wieku została przebudowana na cele więzienne dla kobiet posądzonych o czary, których procesy najczęściej kończyły się spaleniem oskarżonej na stosie. Dziś mieści się w niej siedziba Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Muzeum Pomorza Środkowego

Muzeum mieści się w kompleksie budynków w centrum miasta, w którego skład wchodzą również Młyn Zamkowy, Brama Młyńska, Spichlerz Richtera, Biały Spichlerz i Czerwony Spichlerz. Do jego zbiorów należą między innymi obiekty związane z historią Pomorza, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty, obiekty etnograficzne, sztuka dawna i współczesna.

  • Zamek Książąt Pomorskich, zbudowany na początku XVI wieku w stylu gotyckim, był rezydencją mieszkalną książęcego rodu Gryfitów. W latach 1958-65 przeprowadzono odbudowę i przywrócono mu wygląd z czasów renesansowej przebudowy. W 1965 roku zamek został siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego.
  • Młyn Zamkowy, który powstał około 1310 roku, jest jednym z najstarszych obiektów budownictwa przemysłowego w Polsce. Pełnił on również rolę spichlerza. Obecnie znajduje się w nim Dział Etnograficzny Muzeum, skupiony na kulturze ludności rodzimej oraz osadników przybyłych później.
  • Biały Spichlerz należy do najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w mieście. Jego budowa rozpoczęła się w 1804 roku. Wyróżniał się nie tylko wielkością i kolorem ścian, ale także nowoczesnymi – jak na tamten czas – rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dziś znajduje się w nim największa na świecie kolekcja dotycząca Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego.
  • Spichlerz Richtera został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Pierwotnie znajdował się przy ulicy Kopernika, ale w latach 1991-98 został przeniesiony na Rynek Rybacki, by stać się częścią zabytkowego kompleksu zajmowanego przez Muzeum. Dziś jest w nim herbaciarnia, oferująca prawie trzysta rodzajów herbaty.

Poza wymienionymi powyżej obiektami, na uwagę zasługują także: budynek Poczty Głównej, Izba Historii Kolei, Galeria Bursztynowa, gotyckie kościoły oraz średniowieczne mury obronne.

Bieganie, spacerowanie i jazda na rowerze w Słupsku – aktywność wśród przyrody

Lasek Południowy

Lasek o powierzchni około 67 ha znajduje się w południowej części Słupska. Są w nim cztery stawy oraz alejki służące zarówno do spacerów oraz wędrówek, jak i pełniące rolę tras biegowych. Na terenie lasku wytyczono także powierzchnię około 20 ha, którą przystosowano do celów typowo rekreacyjnych i nazwano Parkiem imienia Józefa Trendla. Utworzono tam plażę wraz ze strzeżonym kąpieliskiem. Znajdują się tam również ławki i stoły, miejsce na grilla i ognisko, a także parking.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, należący do Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, powstał w 1981 roku na terenie powiatu słupskiego i bytowskiego. Dzięki bogatej rzeźbie terenu, licznym rzekom i jeziorom, jest on bardzo atrakcyjny dla osób kochających obcowanie z przyrodą. Znajdują się w nim liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, a także szlak elektrowni wodnych oraz kajakowy. Ponad 70% obszaru parku zajmują lasy liściaste i mieszane. Znajdują się tu również nieduże wsie, w których zachowały się zabytki architektoniczne.

Robienie kroków w Słupsku jest banalnie proste!

Jeśli bierzesz udział w naszym wyzwaniu KRÓLOWA KROKÓW (zapisy TUTAJ), Słupsk jest idealnym miejscem, gdzie podczas zwiedzania zrobisz całe mnóstwo kroków!

Zapraszamy zatem do Słupska, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy spacerów po miejskich uliczkach, jak i biegacze, kijkarze i rowerzyści lubiący spędzać czas wśród malowniczej przyrody.

kosciol slupsk

źródło Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *