Królowa Kroków, Motywacja i porady w stylu LOCO

Ile kroków dziennie jest dobre dla zdrowia?

Krótkie i długie leginsy do biegania dla kobiet które chcą być aktywne i biegają w lesie

Ile kroków dziennie jest dobre dla zdrowia?

Każda ilość kroków, którą zwiększysz w ciągu dnia, będzie z korzyścią dla Twojego zdrowia. Jeśli do tej pory robiłaś dziennie 2 tysiące kroków, a zaczniesz robić 5 tysięcy, pozytywne efekty odczujesz bardzo szybko! Popularne 10 000 kroków dziennie jest wartością symboliczną. Może stać się Twoim celem, który dzięki rutynie poprawi Twoją kondycję i da całą masę rewelacyjnych efektów! Jakich? O tym w tekście 🙂

Dlaczego chodzenie jest zdrowe?

Maszerowanie, wędrowanie, spacerowanie – określeń chodzenia jest wiele, tak samo, jak jego dobrego wpływu na nasze zdrowie.

Co daje chodzenie?

Aktywność fizyczna plus świeże powietrze to przepis idealny na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne!

Jest wiele korzyści, które daje nam chodzenie. Poniżej niektóre z nich:

 • Poprawiamy nastrój – następuje modyfikacja układu nerwowego, przez co odczuwamy spadek złości i wrogości. W chłodniejsze dni zapobiega sezonowej depresji. Podczas chodzenia wydzielamy serotoninę i endorfiny, dzięki temu czujemy się po prostu lepiej.
 • Spalamy kalorie i chudniemy, zwiększając metabolizm oraz zapobiegamy utracie mięśni, co jest bardzo ważne, gdy się starzejemy.
 • Obniżamy poziom cukru we krwi i ogólne ryzyko cukrzycy.
 • Zmniejszamy ryzyko chorób układu krążenia, nawet o 30%, w porównaniu z osobami, które nie spacerują regularnie.
 • Zapobiegamy rozwojowi żylaków, a jeśli już na nie cierpisz, to przez regularne chodzenie złagodzisz związane z nimi obrzęki.
 • Wzmacniamy układ pokarmowy, a co za tym idzie poprawiamy trawienie.
 • Pobudzamy naszą kreatywność. Udowodniono, że chodzący myślą bardziej twórczo niż siedzący.
 • Łagodzimy ból stawów, w szczególności u osób starszych. Chód zwiększa przepływ krwi do napiętych obszarów i wzmacnia mięśnie otaczające stawy.
 • Hartujemy organizm, czyli zmniejszamy ryzyko zachorowania i sprzyjamy długowieczności. Trening o wysokiej intensywności może poprawić odporność u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, z przewlekłą chorobą płuc oraz zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i zespołu metabolicznego.
 • Lepiej śpimy, ponieważ regularnie się ruszając wzmacniamy działanie melatoniny – hormonu snu.

Ważną korzyścią aktywności polegającej na chodzeniu jest również wzmacnianie więzi z bliskimi osobami. Na spacer możemy zabrać partnera, dzieci, rodziców, znajomych, oczywiście także naszego czworonoga, ale w zależności od jego temperamentu – albo nas będzie za to uwielbiał, albo wprost przeciwnie – nienawidził 😉

Jak chodzenie wpływa na sylwetkę?

Chcesz wymazać z dziennego jadłospisu jeden lub dwa posiłki? To regularnie spaceruj. Godzinny marsz w średnim tempie, to spalenie od 200 do nawet 500 kalorii!

Podczas aktywnego chodzenia pracuje większość naszych mięśni. Ruszamy nie tylko nogami, lecz także angażujemy ramiona. Wchodząc pod górkę, mocniej aktywujemy mięśnie pośladkowe. Właśnie tak modelujemy i wzmacniamy mięśnie nóg, ale też ramion, barków i grzbietu, co wpływa na harmonijną ewolucję sylwetki.

Regularne spacerowanie jest też kluczem do redukcji tłuszczu z brzucha, ponieważ poprawia reakcję organizmu na insulinę.

Chcesz mieć piękną sylwetkę , codziennie wybierz się na pieszą wycieczkę! 😀

dlaczego-chodzenie-jest-zdroweIle kroków dziennie Ile kroków dziennie robić dla zdrowia?

Według badań, osoby wykonujące co najmniej 7 tys. kroków dziennie mają o około 50 – 70% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, w porównaniu z osobami, które wykonują średnio mniejszą liczbę kroków dziennie.

Okazuje się, że większość z nas robi przeciętnie 2,5 tys. kroków, czyli niestety nie jesteśmy za bardzo aktywni fizycznie.

Jeśli zaczynamy przygodę z krokami i nie uprawialiśmy wcześniej sportu, powinniśmy celować w liczbę 5 tys. kroków dziennie. Możemy to zrobić za pomocą codziennych modyfikacji:

 • zrezygnować z windy,
 • wysiąść wcześniej przystanek lub dalej zaparkować od miejsca docelowego,
 • wybierać się na krótkie przechadzki.                                                                             

Natomiast osoby, które są już aktywne, spokojnie mogą dążyć do 10 tys. kroków i więcej!

Ile kroków trzeba robić, żeby schudnąć?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy! 😀

Nie ma uniwersalnej liczby kroków, która pozwoli zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. W każdym razie, spacerować powinniśmy jak najczęściej, w szczególności przechadzając się w umiarkowanym charakterze wysiłkowym. Możemy dodać elementy wytrzymałościowe i wydolnościowe, czy zdecydować się na marsz interwałowy – chodzenie z kijkami czy też po schodach, lub wzniesieniach/górach. Wówczas przez tydzień można stracić do ok. 1 kg. Ale…

Kilogramy nie równają się efektom wizualnym oraz spalonej tkance tłuszczowej, więc dużo zależy tu od:

 • tempa spacerów,
 • dodatkowej aktywności poza spacerami,
 • deficytu kalorycznego,
 • innych ważnych parametrów.

Podsumowując!

Aby spacerować, nie potrzebujemy sprzętu, trenerów, sali czy specjalnych warunków atmosferycznych. Z nikim nie rywalizujemy. Nie grożą nam kontuzje. Podążamy za ciałem, z łatwością dopasowujemy „trening” do własnego harmonogramu. Pamiętajmy o regularności i o tym, by poruszać się dość dynamicznie. Sprawdźcie – to nic nie kosztuje, a zmiana w samopoczuciu może być znaczna.

Kasia

Wyzwanie Królowa Kroków to wyzwanie stworzone z myślą o tych kobietach, które chcą wprowadzić nieco aktywności fizycznej do swojego życia, a chodzenie jest najprostszą, najbardziej dostępną i najłatwiejszą formą! Koniecznie zapisz się do wyzwania TUTAJ!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *