Motywacja i porady w stylu LOCO

Czy sportowy ciuch może być motywacją do treningu?

Sposobów na zmotywowanie się do treningu jest mnóstwo. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest ich mniej więcej tyle, ile osób ceniących sobie aktywność fizyczną.  Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że dobrą motywacją do treningu jest także odpowiednia odzież sportowa. Jak to właściwie działa?

Teza może wydawać się zaskakująca i odważna. Czy zakup stroju lub sprzętu faktycznie zmotywuje nas do wstania z kanapy? Któż z nas nie zna takich widoków jak: hantle służące za blokady do drzwi; rowerek stacjonarny jako wieszak na ciuchy? Ten dowcip też pewnie brzmi znajomo: „Miesiąc temu wykupiłam karnet na fitness i nie widzę żadnych rezultatów. Może przejdę się tam jutro osobiście i sprawdzę, co jest nie tak?”. Oczywiście, sam zakup to nie wszystko, potrzeba jeszcze szczerych chęci do działania. Niemniej jednak okazuje się, że odpowiedni strój sportowy, zwłaszcza we właściwych kolorach potrafi dodać nam energii podczas treningu.

 

Nie tylko funkcjonalność, ale i kolor

Jak wszyscy wiemy, odzież sportowa powinna być przede wszystkim praktyczna, wygodna i komfortowa, uszyta z odpowiednich materiałów technicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że wygląd też ma znaczenie. Tu działa dokładnie ta sama zasada, jak w przypadku każdego innego ubrania: żebyśmy czuły się w nim dobrze i chciały w nim wyjść do ludzi, musi się nam ono podobać wizualnie. Niezależnie od tego, czy idziemy do pracy, na przyjęcie czy na zajęcia fitness lub wycieczkę w góry – musimy mieć na sobie ubranie, które lubimy. Dopiero wtedy całe przedsięwzięcie ma sens: czujemy się komfortowo, zyskujemy więcej pewności siebie i pozytywnej energii.

Wybór stroju sportowego i moda sportowa

Dobór stroju to dla kobiet niezwykle ważna sprawa. Zwracają uwagę na jakość wykonania oraz użytych materiałów, dopasowane do sylwetki, ale też do konkretnej dyscypliny sportu. Nie bez znaczenia jest też spójność kolorystyczna. Natomiast producenci odzieży wychodzą temu na przeciw, dając nam duży wybór. Możemy też zauważyć, że odzież sportowa charakteryzuje się bardziej wyrazistą kolorystyką niż odzież codzienna. I jak się okazuje, nie jest to wcale fanaberia producentów, ale uzasadnione działanie, oparte na ludzkiej psychice.

Działanie barw na nastroje

Kolory naszej odzieży dobieramy zwykle według własnych preferencji, co też jest jak najbardziej poprawne. Co ciekawe, istnieje taka gałąź nauki jak psychologia kolorów, która koncentruje się na barwach i ich oddziaływaniu na nasz umysł i nastroje. Okazuje się, że kolory mają dość duże znaczenie w naszym świecie i życiu. Mają wpływ na kreację wizerunku, nasz samopoczucie oraz to, jak odbierają nas inni. Nie bez znaczenia jest więc to, jakimi kolorami się otaczamy, gdyż to właśnie bodźce wzrokowe silnie oddziałują na nasz mózg. Na widok kolorów o konkretnej temperaturze czy natężeniu, nasza podświadomość podsuwa nam określone skojarzenia. Nic więc dziwnego, że psychologię kolorów wykorzystują specjaliści z różnych dziedzin, w tym również projektanci odzieży sportowej. Skoro można wykorzystywać kolory, by motywować ludzi do treningu, to trzeba korzystać.

Kolory motywujące do działania

Ogólnie wiemy się, że zieleń relaksuje, niebieski sprzyja skupieniu i wzbudza zaufanie, natomiast żółty wprawia w dobry nastrój. Odzież sportowa charakteryzuje się głównie jaskrawymi i nasyconymi barwami, których zadaniem jest mobilizowanie nas do działania i dodawanie nam energii. Mobilizująco działa również czerń, będąca kolorem osób pewnych siebie i dążących do osiągnięcia konkretnego celu. Nic więc dziwnego, że wielu producentów odzieży sportowej przełamuje czerń jaskrawymi wstawkami. Warto wybierać odcienie ciepłe. Dużo energii mają w sobie kolory jesieni: żółty nastraja optymistycznie, pomarańczowy dodaje entuzjazmu, a czerwony podkreśla niezależność, a także wolę walki. Dobre emocje może wywoływać także spokojny błękit, łagodny łososiowy czy też klasyczny róż. Ponadto bardzo motywujące są także motywy roślinne i zwierzęce oraz geometryczne.

Grunt to wybór zgodny z własnym gustem

Mamy to szczęście, że oferta odzieży sportowej jest bogata i mamy w czym wybierać. Musimy przy tym pamiętać, żeby wybierać zgodnie z własnymi preferencjami. Jeśli na przykład nie lubimy czerwieni, to koszulka w tym kolorze zamiast działać na nas motywująco, zadziała raczej jak płachta na byka. Natomiast kiedy lubisz swoje sportowe ciuchy i cieszysz się, że znów w nich pobiegasz czy pokażesz się w klubie fitness, poczujesz dodatkowy przypływ energii i motywacji.

Powiedz nam, które z kolorowych ciuszków LOCO najbardziej lubisz i które napędzają Cię do działania.

A może dopiero rozglądasz się za kolorem dla siebie? Koniecznie zajrzyj do naszego kolorowego LOCO świata TUTAJ i wybierz wzory  zgodne z Twoją naturą!