10 000 kroków to zalecana dzienna dawka ruchu, która pozytywnie wpływa na zdrowie i wygląd sylwetki.
O tym słyszeli chyba już wszyscy, ale jak sprawdzić czy nasza codzienna krzątanina, droga do pracy i z powrotem, spacer z psem czy poranny trening to właśnie ta magiczna liczba?
A może podjęłaś wyzwanie Królowej Kroków i teraz głowisz się jak sprawić, aby każdy najmniejszy kroczek został odnotowany i zbliżał Cię do upragnionego Miliona? Czas to sprawdzić! Przyjrzyjmy się najpopularniejszym urządzeniom liczącym kroki.
Smartfon
Mamy praktycznie zawsze przy sobie, a on daje nam szereg możliwości zapisywania każdego naszego kroku. Aby włączyć krokomierz w telefonie należy skorzystać z aplikacji monitorujących aktywność. Większość z nich jest bezpłatna, a ich pobranie i samodzielna instalacja nie są trudne. W wyszukiwarce każdego sklepu z aplikacjami znajdujemy szereg tego typu ofert. Niektóre z aplikacji wymagają podania wieku oraz wagi, inne proszą o zezwolenie na śledzenie ruchów użytkownika. Aplikacje liczące kroki zazwyczaj korzystają z informacji zbieranych przez system GPS i, jak zapewniają twórcy najpopularniejszych aplikacji, nie mają one dostępu do wrażliwych informacji z telefonu. Dużym atutem tego rozwiązania jest brak dodatkowych kosztów, ale musimy pamiętać, żeby za każdym razem, kiedy chcemy liczyć nasze kroki, mieć smartfon przy sobie. Jest to dużym minusem tego rozwiązania, gdyż wiąże się z koniecznością zabieranie telefonu na spacer, a czasami warto jest się po prostu odciąć, nie odbierać telefonów, nie sprawdzać Facebooka, nie czytać niepotrzebnych nam wtedy wiadomości. Świat da sobie radę bez nas, przynajmniej przez chwilę😊 Aplikacje do liczenia kroków zużywają wiele energii z baterii, gdyż korzystają z czujników zainstalowanych w urządzeniu. Jeśli więc chcemy stale monitorować naszą aktywność, warto zainwestować w urządzenie wspomagające, takie jak powerbank i pamiętać o częstym ładowaniu telefonu.
Opaska sportowa (smartband)
Do wyboru – do koloru, co kto lubi i na każdą kieszeń. Zaprojektowana tak, aby monitorować pracę organizmu podczas aktywności fizycznej, jest niewielkich rozmiarów, wygodna, nie przeszkadza w treningu. Informacje, które dzięki niej uzyskamy, to przede wszystkim liczba pokonanych kroków, na której nam najbardziej zależy, ale również tętno lub natlenienie krwi, a nocą opaska zdiagnozuje również fazy naszego snu. Urządzenia te często wspierane są przez aplikacje, które dają różne ciekawe możliwości: od prostego przesłania zebranych danych pomiarowych, poprzez przeróżne modyfikacje. Coraz częściej opaski sportowe przypominają smartwatche, na tyle kompatybilne z naszymi telefonami, że można nimi sterować z pozycji opaski. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać taką, która Ci się podoba, założyć i już! Liczenie odbywa się samo. To, na co koniecznie zwróć uwagę wybierając to rozwiązanie, to czy wybrane przez Ciebie urządzenie współpracuje z systemem operacyjnym, z którego korzystasz na swoim smartfonie. Dzięki temu będziesz w stanie sparować opaskę sportową z telefonem, a powiadomienia ze smartfona będą wyświetlać się na ekranie opaski. Dodatkowo warto przyjrzeć się pojemności baterii – im jest ona większa, tym lepiej, ponieważ dzięki temu urządzenie będzie działać dłużej na jednym ładowaniu i nie rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie.
Zegarki sportowe
Opcja dla zaawansowanych albo dla tych, które czują, że spacer już nie wystarcza, a nogi same rwą się do truchtania😊 Wybór ogromny! Niestety wiąże się to ze znacznym wydatkiem rzędu kilkuset złotych, nawet przy wyborze opcji najtańszej. Warto też przyjrzeć się giełdom biegowym, gdzie w bardzo atrakcyjnej cenie można znaleźć zegarek używany, często jeszcze na gwarancji. Jeśli kojarzycie je głównie z ogromnym, plastikowym paskudztwem na ręku Waszych biegowych kolegów, to mówię Wam – zapomnijcie o tym. Producenci dwoją się i troją, aby trafić w gusta wymagających pań, a wiele modeli można spokojnie nosić do każdego, nawet bardzo eleganckiego, outfitu. Liczba pokonanych kroków to tylko jedna z wielu informacji, którą uzyskamy dzięki temu urządzeniu. Zegarki sportowe od najbardziej popularnych producentów łączą się z aplikacją na smartfon, a tam poza podstawowymi danymi, takimi jak: spalone kalorie, kroki, tętno, sen, czy statystki treningów, znajdziemy gotowe plany treningowe, zapis naszych rekordów i wiele innych. Zegarki zazwyczaj mają bardzo wytrzymałą baterię, która pozwala na kilkugodzinne piesze wycieczki czy po prostu korzystanie z urządzenia przez wiele dni bez konieczności jego ładowania.
10.000 kroków to codzienna ilość kroków rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. Liczba ta może stać się fantastyczną motywacją i naszym celem każdego dnia, ale nie należy zapominać o tym, że jesteśmy różni. Osoby wykonujące pracę fizyczną mogą osiągnąć zalecaną liczbę kroków już w połowie dnia, a ich średnia dzienna ilości kroków wynosi dużo więcej. Natomiast jeśli wykonujesz pracę siedzącą, typowo biurową albo pracujesz zdalnie, pokonanie 10.000 korków jest trudne. Szacuje się, że większość z nas nie pokonuje nawet połowy zalecanej dziennej liczby kroków. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pomiarem ilości pokonanych kroków, nie zniechęcaj się początkowymi pomiarami, które mogą się wydać zaskakująco niskie. Skoro o krokach mowa, to warto zacząć od tych małych, czyli stopniowo, we własnym tempie zwiększać ilość kroków poprzez na przykład rezygnację z auta, wysiadanie kilka przystanków wcześniej albo wybieranie schodów zamiast windy, aż po podjęcie wyzwania Królowa Kroków.
— — —
Autorka tekstu: Gosia Leonarska
Dołącz do naszych wirtualnych wyzwań TUTAJ. ZAPISY otwarte! Cykliczne wydarzenie Królowa Kroków, roczne wyzwanie zaPITAJAć!, okazjonalne wirtualne marsze lub biegi – jest w czym wybierać!!!
Dołącz także do fejsbukowej grupy JESTEM LOCO i czerp kolorową motywację prosto od aktywnych LOCObabek – takich jak Ty!