Królowa Kroków, Motywacja i porady w stylu LOCO

Chodzenie czy bieganie? Oto jest pytanie!

kolekcja góry

Zaczynasz przygodę ze sportem i zastanawiasz się, która aktywność będzie odpowiednia dla Ciebie? Jak zawsze możesz liczyć na wsparcie ekipy LOCO. Porównałyśmy zalety i wady obu form aktywności, by pomóc Ci wybrać aktywność idealną!

Co jest lepsze – chodzenie czy bieganie? Odpowiedź na tytułowe pytanie będzie krótka i prawdopodobnie troszkę Cię rozczaruje… Dlatego, zanim poznasz stanowisko LOCO teamu, zdradzimy o czym jeszcze chcemy Ci opowiedzieć. Byś miała pewność, że naprawdę warto przeczytać ten wpis, aż do ostatniego znaku!
Spis treści:
 1. Lepsze jest chodzenie czy bieganie? Nasza odpowiedź na tytułowe pytanie.
 2. Chodzenie kontra bieganie – walka form aktywności! Która wygra w kategorii zalet i wad?
 3. Czy jest coś… pomiędzy? Kompromis, czy raczej złoty środek?
 4. Co będzie najlepsze dla Ciebie? Jaką aktywność wybrać, by zostać LOCO milionerką lub Królową Kroków? 😉

Bieganie czy chodzenie?

Dziś na tapet wzięłyśmy popularny i jednocześnie odrobinę kontrowersyjny temat: Co jest lepsze — chodzenie czy bieganie

Niemal każde pytanie, które każe decydować o wyższości jednej propozycji nad drugą, będzie tworzyć spory. Oba rodzaje aktywności mają przecież swoje grono zwolenników, a wśród nich zagorzałych obrońców…

Dobra kochana, płyńmy do brzegu! Nasza odpowiedź brzmi… TO ZALEŻY. I wcale nie wynika to ze strachu przed złością zwolenników chodzenia bądź biegania. Obie aktywności mają swoje wady i zalety, dlatego przygotowałyśmy dla Ciebie porównanie, które powinno pomóc Ci wybrać najlepszą aktywność dla Ciebie.

Bieganie kontra chodzenie – porównanie zalet i wad

Zastanawiasz się, czy lepiej zabrać się za bieganie, czy może jednak lepiej wybrać chodzenie?

Bieganie pozwala poczuć siłę, wolność i wiatr we włosach! Natomiast chodząc, możesz poczuć trawę pod stopami, zachować uważność i zobaczyć więcej!

To wszystko brzmi tak cudownie, że ciężko zdecydować! Specjalnie dla Ciebie spisałyśmy zalety i wady obu form ruchu. Mamy nadzieję, że nasza analiza pomoże Ci zdecydować, która aktywność będzie najlepszym wyborem dla Ciebie. 

Bieganie

Zalety biegania:

 • Bieganie jest idealne dla kobiet, które lubią poczuć adrenalinkę!
 • Poprawia nastrój i redukuje poziom stresu – podczas biegania organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia, co wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie.
 • Podczas biegu Twoje serce bije szybciej, a mięśnie pracują intensywniej, co powoduje wzrost wydajności układu sercowo-naczyniowego, co pozytywnie wpływa na zdrowie ogólnie.
 • Bieganie pozwala na rozwijanie wytrzymałości i siły mięśni.
 • Podczas 30-minutowego biegu spalasz około 300-400 kalorii, podczas gdy podczas 30-minutowego chodzenia spalasz około 150-200 kalorii.
 • Bieganie może pomóc poprawić pamięć: Według badań przeprowadzonych przez University of British Columbia, bieganie może poprawić pamięć i umiejętności poznawcze, ponieważ zwiększa przepływ krwi do mózgu i wydzielanie czynników wzrostu.
 • Poprawa koordynacji: Bieganie wymaga większej koordynacji między górną a dolną częścią ciała niż chodzenie, co może pomóc w poprawie ogólnej koordynacji ruchowej.

Wady biegania:

 • Niestety nie jest to aktywność dla każdego. Niektóre niedyspozycje zdrowotne wykluczają taką formę aktywności.
 • Bieganie bywa bardzo obciążające dla stawów i mięśni, co może prowadzić do kontuzji. Nie jest zalecane dla osób z kontuzjami lub chorobami stawów.
 • Bieganie jest formą aktywności fizycznej, która wymaga większego wysiłku, co może zniechęcać osoby początkujące.
 • Bieg wymaga dużo więcej energii niż chodzenie. Intensywny trening biegowy może sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczona.
 • Trzeba ponieść pewne koszty: absolutne minimum stanowią wygodne buty do biegania i odpowiednio amortyzujący stanik. Komfort treningów znacznie podnosi także dedykowana do tej formy aktywności odzież techniczna.

Chodzenie

Zalety chodzenia:

 • Bez trudu można wpleść w swoją codzienność. Ta forma aktywności może być wykonywana w niemal każdym miejscu i czasie.
 • Jest łatwiejsze do wykonania dla większości osób, ponieważ wymaga mniejszego wysiłku – jest łatwiejsze do wykonania niż bieganie, co sprawia, że jest idealne dla początkujących oraz dla osób, które nie czują się na siłach, aby biegać.
 • Chodzenie jest łagodną formą aktywności fizycznej, która nie obciąża stawów i mięśni tak bardzo, jak bieganie. 
 • Może pomóc w poprawie ogólnego zdrowia, w tym w redukcji ryzyka chorób serca i cukrzycy.
 • Skuteczniej w poprawie trawienia niż bieganie, ponieważ ruchy jelitowe podczas chodzenia są bardziej naturalne i łagodniejsze dla organizmu.
 • Pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi. Przy umiarkowanym tempie, chodzenie może spalić od 300 do 500 kalorii na godzinę.
 • Chodzenie jest tańszą formą aktywności fizycznej, ponieważ nie wymaga specjalnego sprzętu lub odzieży.

 

Wady chodzenia:

 • Chodzenie spala mniej kalorii niż bieganie, co może prowadzić do wolniejszej utraty wagi.
 • Chodzenie może nie rozwijać wytrzymałości i siły mięśni tak bardzo jak bieganie.
 • Chodzenie może być mniej efektywne w redukcji stresu niż bieganie.

Alternatywne formy ruchu – co zamiast chodzenia i biegania?

A teraz niespodzianka! Wcale nie musisz wybierać jednej formy aktywności fizycznej! Możesz spróbować je połączyć! Z pomocą przychodzą marszobiegi. To ekstra aktywność, która polega na połączeniu chodzenia z bieganiem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać korzyści z biegania, ale nie czują się na siłach, by biegać przez dłuższy czas. Możesz np. zacząć od 5 minut chodzenia i 1 minuty biegu, a później stopniowo zwiększać czas biegu. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i robić to, co sprawia Ci przyjemność. 

Marszobiegi mogą być kompromisem i stanowić pewien etap, w drodze do biegania, ale mogą być także cudownym złotym środkiem i sposobem na regularną, przyjemną aktywność fizyczną. Jeśli jeszcze tego nie próbowałaś, to naprawdę polecamy!

Istnieje jeszcze kilka innych form aktywności, o których można powiedzieć, że znajdują się pomiędzy chodzeniem a bieganiem. Oto 3 przykłady:

 • Nordic Walking – jest to forma chodzenia, która polega na wykorzystaniu specjalnych kijków, które pomagają w napędzaniu kroków i zapewniają dodatkową aktywację mięśni. Nordic Walking jest łatwiejszy od biegania, ale bardziej intensywny niż zwykłe chodzenie.
 • Hiking – to forma chodzenia, która polega na przemierzaniu dłuższych dystansów w górach lub na terenach o różnej topografii. Hiking jest bardziej wymagający niż zwykłe chodzenie, ale mniej intensywny niż bieganie.
 • Jogging – to forma biegania, która polega na truchtaniu z niewielką prędkością. Jest to mniej intensywne niż bieganie, ale bardziej wymagające niż zwykłe chodzenie. 

Co będzie najlepsze dla mnie?

Któraś forma aktywności zdobyła już Twoje serduszko? 🙂 A może wciąż się wahasz?

Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej formy aktywności, która będzie pasowała do wszystkich. Wybór powinien być uzależniony od wielu czynników, takich jak stan zdrowia, kondycja fizyczna styl życia, preferencje i cele treningowe. Zdecyduj się na taką, która dobrze wpłynie na Twoje ciało i duszę i sprawi Ci przyjemność. To pomoże Ci zachować regularność, która jest kluczem do sukcesu!

Jeżeli ciężko Ci podjąć decyzję, spróbuj obu aktywności i daj sobie szansę na odkrycie nowej pasji! W tym miejscu zdradzimy Ci jeszcze jeden mały sekret: Tak naprawdę wcale nie musisz wybierać! Przeplatanie różnych form aktywności w zależności od możliwości i nastroju to fantastyczna sprawa!

Zawsze rób to, co Ci pasuje najlepiej i biegnij/idź w kierunku swojego celu z uśmiechem na twarzy! 

— — —

Autorka tekstu: Anna Karaś – Mochnal

 

Zastanawiasz się jak LOCO babki „zbierają kroki?” A może rozważasz udział w LOCO wyzwaniu i chcesz wiedzieć, w jaki sposób królowa powinna kroczyć po koronę – spokojnym krokiem czy w zawrotnym biegu?

Nieważne czy chodzisz, czy biegasz – dołącz do naszych wirtualnych wyzwań TUTAJ.  Cykliczne wydarzenie Królowa Kroków, roczne wyzwanie zaPITAJAć!,  okazjonalne wirtualne marsze lub biegi – jest w czym wybierać!!!

Dołącz do naszej mega pozytywnej fejsbukowej grupy  JESTEM LOCO  i przekonaj się sama! Jeżeli potrzebujesz wsparcia, dodatkowej motywacji i turbo dawki uśmiechu koniecznie wpadaj do nas!